Scotus Girls XC Make State, Boys Qualify Two

O’NIELL – The Scotus girls have punched their ticket to the state cross country competition, while the boys qualified two of their top runners.

In the boys division Junior Elliot Thomazin took 6th, and Freshman Michael Gasper took 12th to earn their spots at state.

The girls had an extremely impressive showing on Thursday, taking second place as a team, thanks in part to a 5th and 6th place finishes, by Junior Kelsey Faust and Freshman Olivia Fehringer. Also heading to state will be Liz Zaruba, Samantha Tonniges, Brea Lassek, and Grace Odbert.

Congratulations to all the competitors and good luck at State!

2017 district results

District C-2:

Top 15 Individuals:

1.  Brian Santiago (12) Hartington 17:05.
2.  Jonathan Lindgren (9) Boone Central/Newman Grove 17:21.
3.  Rylan Rasmussen (11) Norfolk Catholic 17:28.
4.  Mason Sindelar (9) Pierce 17:33.
5.  Seth Wiebelhaus (12) Hartington 17:43.
6.  Elliott Thomazin (11) Columbus Scotus 17:45.
7.  Luis Neave (12) Columbus Lakeview 17:53.
8.  Elliot Eisenmenger (11) Norfolk Catholic 17:59.
9.  Wyatt Ash (9) Norfolk Catholic 18:09.
10.  Nathaniel Jennings (12) O’Neill 18:15.
11.  Ian Fisher (12) Pierce 18:19.
12.  Michael Gasper (9) Columbus Scotus 18:20.
13.  Cole Vogt (10) Pierce 18:21.
14.  Dagen Joachimsen (9) Hartington 18:22.
15.  Brandon Mitzel (9) West Point-Beemer 18:26.

 

Team Scores:

1. Norfolk Catholic, 41
Coach: Doug Zoucha
Rylan Rasmussen (11), 17:28.
Elliot Eisenmenger (11), 17:59.
Wyatt Ash (9), 18:09.
Travis Kalous (9), 18:44.
William Abler (12), 20:30.
Cameron Klug (11), 21:19.
2. Hartington, 50
Coach: Mandy Hochstein Coop w/Hartington CC
Brian Santiago (12), 17:05.
Seth Wiebelhaus (12), 17:43.
Dagen Joachimsen (9), 18:22.
Bode Noecker (10), 19:18.
Cole Noecker (10), 20:45.
Brayden Kathol (10), 21:07.
3. Pierce, 54
Coach: Gary Shada
Mason Sindelar (9), 17:33.
Ian Fisher (12), 18:19.
Cole Vogt (10), 18:21.
Isaac Lambrecht (11), 19:05.
Miles Garcia (9), 19:10.
Colt Arnold (9), 20:56.
4. Columbus Lakeview, 64
5. Columbus Scotus, 76
6. Boone Central/Newman Grove, 87
7. O’Neill, 111
8. Central City, 137
9. North Bend Central, 171
10. West Point-Beemer, 176
11. Wayne, 182

Top 15 Individuals:

1.  Brian Santiago (12) Hartington 17:05.
2.  Jonathan Lindgren (9) Boone Central/Newman Grove 17:21.
3.  Rylan Rasmussen (11) Norfolk Catholic 17:28.
4.  Mason Sindelar (9) Pierce 17:33.
5.  Seth Wiebelhaus (12) Hartington 17:43.
6.  Elliott Thomazin (11) Columbus Scotus 17:45.
7.  Luis Neave (12) Columbus Lakeview 17:53.
8.  Elliot Eisenmenger (11) Norfolk Catholic 17:59.
9.  Wyatt Ash (9) Norfolk Catholic 18:09.
10.  Nathaniel Jennings (12) O’Neill 18:15.
11.  Ian Fisher (12) Pierce 18:19.
12.  Michael Gasper (9) Columbus Scotus 18:20.
13.  Cole Vogt (10) Pierce 18:21.
14.  Dagen Joachimsen (9) Hartington 18:22.
15.  Brandon Mitzel (9) West Point-Beemer 18:26.

Team Scores:

1. Norfolk Catholic, 41
Coach: Doug Zoucha
Rylan Rasmussen (11), 17:28.
Elliot Eisenmenger (11), 17:59.
Wyatt Ash (9), 18:09.
Travis Kalous (9), 18:44.
William Abler (12), 20:30.
Cameron Klug (11), 21:19.
2. Hartington, 50
Coach: Mandy Hochstein Coop w/Hartington CC
Brian Santiago (12), 17:05.
Seth Wiebelhaus (12), 17:43.
Dagen Joachimsen (9), 18:22.
Bode Noecker (10), 19:18.
Cole Noecker (10), 20:45.
Brayden Kathol (10), 21:07.
3. Pierce, 54
Coach: Gary Shada
Mason Sindelar (9), 17:33.
Ian Fisher (12), 18:19.
Cole Vogt (10), 18:21.
Isaac Lambrecht (11), 19:05.
Miles Garcia (9), 19:10.
Colt Arnold (9), 20:56.
4. Columbus Lakeview, 64
5. Columbus Scotus, 76
6. Boone Central/Newman Grove, 87
7. O’Neill, 111
8. Central City, 137
9. North Bend Central, 171
10. West Point-Beemer, 176
11. Wayne, 182

 

We strive for accuracy. Report a typo, inaccuracy, or mistake here.

Share:
Comments