Western Iowa high school boys track and field leaders

Western Iowa high school boys track and field leaders through April 10.

c — converted from hand-held timing (.24 added)

Source: quikstatsiowa.com

* * *

100 METERS

Ardell Inlay, Sioux City East 10.74c

Amos Rasmussen, IKM-Manning 11.09

Jorma Schwedler, Sgt. Bluff-Luton 11.17

Aiden Antisdel, CB St. Albert 11.32

Gabe Wagner, Sioux City East 11.34c

Cooper DeJean, OABCIG 11.36

Tyler Moen, Atlantic 11.40

Christian Stanislav, Glenwood 11.50

Brady Weddum, Glenwood 11.50

Jonah Pomrenke, CB Lewis Central 11.52

200

Ardell Inlay, Sioux City East 22.62

Jorma Schwedler, Sgt. Bluff-Luton 22.88

Tyler Moen, Atlantic 22.91

Sam Rallis, CB St. Albert 23.04

Amos Rasmussen, IKM-Manning 23.13

Drake Partridge, AHSTW 23.17c

Luke Blaha, CB St. Albert 23.19

Brayden Wollan, Underwood 23.20

Cam Vanderhoof, Red Oak 23.26

Zade Niklasen, Atlantic 23.27

400

Jorma Schwedler, Sgt. Bluff-Luton 50.25

Sam Rallis, CB St. Albert 50.73

Brayden Wollan, Underwood 50.83

Chase Mullenix, Atlantic 50.89

Sid Schaaf, Treynor 51.17

Ardell Inlay, Sioux City East 51.35

Zade Niklasen, Atlantic 51.45

Britton Delperdang, Sgt. Bluff-Luton 51.45

Michael Erlmeier, Harlan 51.47

Duke Kyle, Missouri Valley 52.47

800

Chase Mullenix, Atlantic 1:58.33

Dylan Blake, MVAOCOU 1:58.69

Noah Jorgenson, Sidney 1:59.31

Craig Alan Becker, Atlantic 1:59.54

Jalen Humphrey, Underwood 2:03.24c

Ryan Hughes, CB St. Albert 2:03.40

Jerry Jorgenson, Treynor 2:04.22

Ethan Burges, Sioux City East 2:04.38

Jorma Schwedler, Sgt. Bluff-Luton 2:04.62

Gabe Hannemann, Sgt. Bluff-Luton 2:05.47

1,600

Jerry Jorgenson, Treynor 4:27.15

Jaysen Bouwers, Sioux City North 4:40.40

Michael Pottebaum, Carroll Kuemper 4:41.49

Noah Jorgenson, Sidney 4:42.83

Joshua Baudler, Nodaway Valley 4:42.96

Craig Alan Becker, Atlantic 4:43.59

Charles Saulsbury, Sioux City Heelan, 4:44.56

Brett McGee, Tri-Center 4:46.17

Nathan Sell, CB Lewis Central 4:47.25

Jalen Petersen, Atlantic 4:48.94

3,200

Jerry Jorgenson, Treynor 9:41.96

Jaysen Bouwers, Sioux City North 10:13.97

Jalen Petersen, Atlantic 10:17.27

Wimach Gilo, CB Thomas Jefferson 10:26.18

Joshua Baudler, Nodaway Valley 10:33.32

Brett McGee, Tri-Center 10:33.50

Trey Gross, Harlan 10:35.12

Ben Breheny, Nodaway Valley 10:35.97

Justin Ambrose, Boyer Valley 10:37.81

Deven Henry, Sioux City West 10:38.65

110 HIGH HURDLES

Max Murphy, Sgt. Bluff-Luton 14.88

Ethan Bernard, CB St. Albert 15.14

Cale Conner, Sioux City North 15.42

Austin Freiberg, Sgt. Bluff-Luton 15.48

Tyler Brummer, Boyer Valley 15.70

Drew Olson, Sioux City Heelan 15.72

Jake Fisher, Treynor 15.73

Jack Tiarks, Treynor 15.78

Nathan Lindsay, Clarinda 16.01

Thomas Fah, Harlan 16.04

400 HURDLES

Austin Freiberg, Sgt. Bluff-Luton 57.24

Jon Owens, Harlan 57.45

Tyler Brummer, Boyer Valley 57.55

Max Murphy, Sgt. Bluff-Luton 58.20

Deonte Walker, Sioux City Heelan 58.27

Duke Kyle, Missouri Valley 58.35

Gavin Smith, Audubon 58.64

Layne Pryor, Woodbine 58.82

Thomas Fah, Harlan 59.02

Riley Backus, Shenandoah 59.20

SHOT PUT

Logan Jones, CB Lewis Central 55-10

Kobe Clayborne, Sioux City Heelan 52-3

Blake Wiederhold, Sioux City East 51-10½

Caleb Bieker, Harlan 50-10½

Derec Weyer, Harlan 49-10¾

Mitchell Williamson, CAM 48-7

Chase Gladden, Carroll 48-1½

Chris Gardner, Underwood 47-7¾

Connor Alley, Fremont-Mills 46-10½

Landon Nelson, Underwood 46-8½

DISCUS

Logan Jones, CB Lewis Central 174-8

Derec Weyer, Harlan 159-4

Caleb Bieker, Harlan 152-1½

Layne Pryor, Woodbine 150-0

Chase Gladden, Carroll 143-1

Tre Melby, Logan-Magnolia 140-10

Wyatt Schaben, Harlan 140-7

Landon Nelson, Underwood 140-4

Grant Stracke, IKM-Manning 139-6

Carson Gaul, Sgt. Bluff-Luton 138-6

HIGH JUMP

Jack Tiarks, Treynor 6-6

Thomas Fidone, CB Lewis Central, 6-2

William Grote, OABCIG 6-2

Riley Backus, Shenandoah 6-2

Jacob Holste, CAM 6-0

Grant Borkowski, Glidden-Ralston 6-0

Parker Behrens, IKM-Manning 6-0

Noah James, Treynor 6-0

Blake Hall, Underwood 6-0

Ray Ray Douglas, Sioux City East 6-0

LONG JUMP

Michael Erlmeier, Harlan 21-10

Kyle Berg, Carroll Kuemper 21-8¾

Ardell Inlay, Sioux City East 21-5½

Tory Feldman, Carroll 21- ½

Easton Ritz, Sgt. Bluff-Luton 20-11

Cooper DeJean, OABCIG 20-9¾

Keyontre Clark, Sioux City Heelan 20-7

Colton Thornburg, Essex 20-6½

Michael Shull, Clarinda 20-6

Zach Vondra, Glenwood 20-4½

400 RELAY

Sioux City East 43.23

Sergeant Bluff-Luton 44.80

Sioux City Heelan 44.90

Glenwood 45.18

OABCIG 45.20

CB St. Albert 45.24

Sioux City North 45.27

CB Lewis Central 45.58

Treynor 45.60

Harlan 45.61

800 RELAY

Sioux City East 1:30.78

Sergeant Bluff-Luton 1:31.26

Glenwood 1:33.56

Harlan 1:34.07

Treynor 1:35.18

Woodbine 1:35.29

CB St. Albert 1:35.45

CB Lewis Central 1:35.71

Sioux City Heelan 1:35.75

IKM-Manning 1:36.00

1,600 RELAY

Atlantic 3:27.23

Harlan 3:29.35

Sergeant Bluff-Luton 3:30.20

Underwood 3:34.85

IKM-Manning 3:38.10

Glenwood 3:38.49

CB Lewis Central 3:39.24

CB St. Albert 3:39.72

Sioux City North 3:40.02

Sioux City Heelan 3:40.51

3,200 RELAY

Atlantic 8:21.27

Underwood 8:21.67

Sioux City North 8:23.22

Sergeant Bluff-Luton 8:23.61

Sidney 8:29.11

Glenwood 8:32.02

IKM-Manning 8:35.24

MVAOCOU 8:37.98

Treynor 8:38.14

Sioux City East 8:42.68

SPRINT MEDLEY RELAY

Atlantic 1:37.16

Sergeant Bluff-Luton 1:37.65

CB St. Albert 1:38.42

Sioux City Heelan 1:38.66

Harlan 1:38.97

IKM-Manning 1:39.38

Glenwood 1:39.55

CB Lewis Central 1:39.59

Treynor 1:40.48

AHSTW 1:40.82

DISTANCE MEDLEY RELAY

Atlantic 3:38.80

Treynor 3:40.78

Sioux City Heelan 3:43.72

CB Lewis Central 3:46.04

CB St. Albert 3:47.12

Sergeant Bluff-Luton 3:47.43

CB Thomas Jefferson 3:51.16

Red Oak 3:52.07

Harlan 3:52.41

Underwood 3:52.49

SHUTTLE HURDLE RELAY

Sergeant Bluff-Luton 1:00.03

Treynor 1:01.26

OABCIG 1:02.19

Audubon 1:03.45

Fremont-Mills 1:04.38

Harlan 1:04.92

CAM 1:05.06c

CB Lewis Central 1:05.07

Clarinda 1:06.04

Carroll Kuemper 1:06.07

We strive for accuracy. Report a typo, inaccuracy, or mistake here.

Share:
Comments